Çanakkale´yi Keşfedelim
Binlerce yıllık insanlık tarihinin her döneminin izlerini taşıyan Anadolu, doğal, kültürel ve arkeolojik değerleri ile her zaman ilgi odağı olmuştur. Çanakkale Boğazı’nın iki yakasında (Avrupa ve Asya) destanlarının yazıldığı, mitolojik dönem tanrılarının yurt edindiği, filozofların yetiştiği, yeryüzünde bir çok ilklerin yaşandığı Çanakkale coğrafyası; açık hava müzesi görkemindeki değerleriyle, bütün dönemlerde bilinen yerleşimlerden biri olmuştur.

Büyük İskender’in Asya’ya ilk ayak bastığı yer, Türklerin ilk kez Avrupa kıtasına geçtiği, Osmanlı'nın Çanakkale Boğazı’nın Asya yakasında kurduğu ilk kent olması, ilk dünya haritasının Gelibolu’da doğmuş olan büyük denizci Piri Reis tarafından yaklaşık beş yüzyıl önce Kala-i Sultaniye de çizilmesi…

Çanakkale; Troya, Alexandria Troas ve Assos gibi tarihin en eski yerleşim yerlerine ev sahipliği yapmıştır. Çanakkale Savaşları gibi tarihin en kanlı savaşlarından birine tanıklık etmiş bir bölgedir. Aynı zamanda Kazdağları (İda Dağı - ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer), Bozcaada, Gökçeada gibi tarihi ve doğal güzellikleri ile önemli bir kültür ve turizm potansiyeline sahiptir.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Unesco Dünya Miras Listesi'nde yer alan Troia Tarihi Milli Parkı, etnografya müzeleri, arkeoloji müzesi, kazı alanları ve daha pek çok ören yeri ile kültür turizminin önde gelen kentlerinden birisidir.

Çanakkale kent merkezinde, Çimenlik Kalesi, Nusrat Mayın Gemisi, Aynalı Çarşı, Saat Kulesi, Kordonu, Avrupa yakasındaki Kilitbahir Kalesi görülecek yerlerden birkaçı…

Çanakkale civarında; Troya Antik Kenti, Aleksandria Troas Antik Kenti, Parion Antik Kenti, Bozcaada, Gökçeada, Gelibolu tarihi Milli Parkı, Kaz Dağları-Ayazma gezilecek başlıca yerlerdir.
Mola Caddesi No:68 Güzelyalı/ÇANAKKALE

T : 0 286 232 86 28
F : 0 286 232 80 28

info@irisotel.com
ÇANAKKALE